wallets

Peněženka

obsahuje bitcoiny a je k ní dvojí přístup. Jeden pomocí čísla pěněženky Veřejný Klíč, který umožní přijmout platbu a nahlédnout do finančního stavu dané peněženky. Druhý přístup je pomocí Privátního Klíče, který se používá pro platby z dané peněženky. Webové peněžeky jsou vždy nějakou nadstavbou tohoto principu a přidávájí další ochrané prvky, jako je například nutnost mobilního telefonu. Chytré telefony plaby ješte více zjednodušují skenováním QRcodu.

Každý druh peněženky má své výhody i nevýhody, ale v zásadě platí, čím více peněženek, tím větší šance, že nepřijdete o všechny své Bitcoiny najednou.
Moderní webové peněženky kladou na bezpečnost velké nároky a pomáhají uživatelům ohlídat své peníze díky různým ofline řešením a cryptovanými trezory. Například xapo garantuje pojištěni vašich peněz, pokud je máte u nich ve vaultu(offline trezoru). Samozřejmně s větší bezpečností přijdete o nějaký ten komfort, takže nakonec na výplatu vašich peněz z vaultu do peněženky musíte čekat 48hodin. Vy, kteří si opatrují svůj jediný bitcoin asi tété služby stejně nevyužijete.


bitcoin-qtBitcoin-Core

Pro správu Bitcoin peněženky můžete použít officiálního klienta Bitcoin-Core. Tento klient má výhodu, že jedním z nejbezpečnějších. Na druhou stranu musíte počítat s obsazením místa circa 50GB na vašem disku.

 

MultiBit a Electrum.

Druhou možností je použít některý z klientů bez historie transakcí. Odzkoušené a bezpečné jsou tyto varianty open source klienta – MultiBit a Electrum. Obě varianty jsou dlouhodobě používané, takže se dá předpokládat, že kdyby v nich byly bezpečnostní díry, už by se na ně přišlo. Každá peněženka má něco unikátního. Naprříklad Electrum používá Simple Payment Verification (SPV), kde kontroluje vaše transakce přímo v blockchainu, bez nutnosti ho celý stahovat. Na druhou stranu MultiBit uchovává na localním PC veškerá data cryptovaně a podporuje hardwarové peněženky, jako je třeba trezor.

MultiBitelectrum

 

Webové peněženky

Při výběru webové peněženky mějte na paměti, že v podstatě svěřujete své Bitcoiny třetímu subjektu. Musíte mít k takové službě absolutní důvěru, narušení bezpečnosti z jejich strany může znamenat ztrátu veškerých vašich mincí. Osobně použivam například bitstamp, který uz se také potýkal se ztratou skoro 19000 bticoinu($5 million USD), a kterou však během pár dnů zvládnul vyřešit a znovu otevřel svůj krám.

Debit_3 Pro

 • přehledné , jednoduché a uživatelsky příjemné,
  • xapo (vyžaduje telefon, pin, možnost api, vlastní faucety, debet card)
  • Bitstamp (ověrovani transakci pomoci emalu, sms)
  • btc-e (burzovní obchodovaní mezi různými měnami)
 • více druhů cryptoměn (litecoin, dodge, dark, a jine ) asmoney(+4%/month)
 • možnost koupit bitcoiny za dollary xapo, bitstamp, asmoney

Proti

 • kompromitace serveru může znamenat ztrátu vašich peněz (Mt.Gox)
 • větší nároky na zabezpečení pc. Keyloger v počítači umožní přístup k vašim bitcoinům.