Bitcoin

Bitcoin je fenomén

O Bitcoinu už toho bylo napsáno hodně, ale pořád kolem sebe potkávám lidi, kteří absolutně netuší co to vlastně je. V tomto článku se to pokusíme alespoň trošku nastínit. Už po zkouknutí tohoto krátkého videa byste měli mít alespoň základní představu, o co se vlastně jedná.

Bitcoin je deflační digitální měna. Často nazývána také virtuální, elektronická, krypto. Vytvořena v r. 2009 programátorem, užívajícím pseudonym Satoshi Nakamoto. K jejímu vytváření slouží open source P2P (peer-to-peer) síť, jejíž uživatelé potvrzují probíhající transakce. K zabezpečení je využito podepisování transakcí pomocí generování náhodných čísel, které mj. zajišťuje, že každý může utratit jen ty Bitcoiny, které vlastní a nelze tak jedny a ty samé „peníze“ utratit dvakrát. Díky tomu Bitcoiny “nelze” falšovat – právě transakční síť všech počítačů, které jsou do ní zapojeny, ověřuje jedinečnost každé platební operace.

Bitcoin umožňuje pseudonymní držení a převod měny. Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou nebo uchovávány na internetu pomocí služby třetí strany. Je dokonce možné a doporučené vygenerovat peněženku offline a vytisknout si ji na papír (cold storage) a dobře nehořlavě uschovat.

Bitcoinem si dnes zaplatíme hosting, zahrajem si v casinu, investujeme do půjček, investujeme do drahých kovů, atd. Možností každým dnem na internetu pribývá, je jen otázkou času, kdy se nějakým altcoinem bude platit prostě všude.

 

Opatrnost nade vše

To že je Bitcoin “anonymní” sebou přináší i zrádná úskalí. Jakmile jsou peníze jednou opepsány z účtu a potvrzeny v blockchain_u, není prakticky žádná šance dostat je zpět. Můžete si sice na deepwebu za Bitcoiny koupit prakticky cokoliv, ale realná šance, že dostanete opravdu to po čem toužíte, nebude asi moc velká. Podvodů kolem falešných těžících a investičních společností je všude dost. Proto vždy než svěříte své Bitcoiny nějaké společnosti, vždy si kolem ní vygooglujte co nejvíc informací. Nejlepší ukazatel se jeví čas, kdy většina pofidérních společností nevydrží déle než rok.

provably-fair_02Velký potenciál mají cryptoměny v oblasti hazardu. Klasické Hi-Lo, kostky, sloty a jiné matematické hry skvěle fungují s touto vyrtuální měnou. Dobrá kasína zaručujou náhodu takzvaným “Provably Fair” systémem, kde provozovatel vydá metodu pro kontrolu každé transakce v rámci hry, kterou si můžete ověřit i u třetí strany. Je to poměrně složitý mechanismus, ale pokud vše funguje jak má a náhodu si můžeme ověřit, máme daleko větší šanci, že Bitcoinové kasíno bude hrát fér, což vám žadné internetové dolarové kasíno nemůže nabídnout. Vstupním 100% bonnusům žádné normální kasíno nemůže konkurovat, důležité však je, pořádně si prostudovat podmínky vyplacení bonnusu a Vámi vložených Bitcoinů, abyste se po té nedivili.

U kryptoměn by měla být bezpečnost na prvním místě. Ať už se jedná o skladovaní bitcoinů v počítači(takový zhavarovaný Hdd s pár Bitcoinama opravdu zamrzí), nebo na webu (Mt.Gox ztráta skoro 750K Bitcoinů poslala burzu do kytek i se všemi uživateli), vždy si to řádně rozmyslete.

 

Satoshi nebo Bitcoin?

btc-usd

Jeden BTC se počítá na osm desetiných míst. Nejmenší částka se nazývá Satoshi  a to se rovná 0,00000001 BTC.

V tabulce vidíte, že se používají i jiná jména pro určitou část Bitcoinu. Nejčastěji se můžete setkat s částkou bitcent, což je milión Satoshi, neboli 0,01 Bitcoinu.