10 odpovědí

Deset stavebních kamenů Bitcoinu, které byste měli znát.

Block

Bloky se nacházejí v Bitcoinovem blockchainu. Bloky spojují všechny transakce dohromady. Transakce jsou kombinovány do jednotlivých bloků a jsou ověřovány každých deset minut těžby. Každý další blok posiluje ověření z předchozích bloků, takže stěžuje a takzvaný double spend bitcoin transactions (vice double spend below).

 

Block Chain

Blockchain je veřejný záznam všech transakcí Bitcoinu. Blockchain ukazuje každý záznam Bitcoinové transakce, počínaje úplně prvním blokem. Celý Blockchain lze stáhnout a otevřeně přezkoumávat, pokud chcete a máte dost času. Nebo můžete použít Blockchain.info a zkontrolovat transakce online.

 

Block Height

Výška bloku je jen počet bloků spojených dohromady v block chainu. Výška 0 například odkazuje na první blok, nazvaný “genesis block.”

 

Confirmation

Potvrzení znamená, že Bitcoinová transakce byla ověřena v síti a to prostřednictvím procesu známého jako mining(těžba). Jakmile je transakce dostatečně potvrzena, už nemůže být vrácena nebo double spend(dvakrát utracena). Veškeré transakce jsou zahrnuty v blocích.

 

Difficulty

Obtížnost přímo souvisí s těžbou Bitcoinu (viz níže těžba). Bitcoin upravuje těžební obtížnost každých 2016 bloků. Obtížnost je automaticky upravena tak, aby se udržely časy ověřovacích bloků na deset minut.

 

Double Spend

Znamená, že se někdo pokusí odeslat Bitcoinovou transakci k dvoum různých příjemcům současně. Jakmile je však Bitcoinová transakce potvrzena v Blockchainu, je téměř nemožné užití této techniky. Čím více potvrzení transakce má, tím těžší je Double Spend aplikovat. 4 potvrzeni už se považují za dost bezpečné.

 

Halving

Bitcoins mají konečný stav vydaných mincí. Celková částka, která kdy bude vydán, je 21.000.000. Počet Bitcoinů generovaných na blok je snížen o 50% každé čtyři roky. Tomu se říká halving(půlení). Poslední halving se bude konat v roce 2140.

 

Wallet

Bitcoinová peněženka nám slouží ke všem transakcím  a k ukládání vytěžených nebo jinak získaných Bitcoinů.

 

Mining

Bitcoin mining(těžba) je proces, kdy pomocí počítačového hardwaru můžete dělat matematické výpočty pro síť Bitcoin za účelem potvrzení transakcí. Dále také vybírají poplatky za transakce v síti, které se potom přerozdělí mezi těžaře, jako odměnu za každý blok, který takto ověří.

Private Key

Soukromý klíč je řetězec dat, který umožňuje přístup k určité Bitcoinové peněžence. Představte si váš soukromý klíč jako heslo. soukromý klíč nesmí být nikdy nikomu jinému odhalen, protože umožňuje platební operace z dané peněženky. U webové peněženky většinou privátní klíč nezískáte, přístup k výplatám z vašeho účtu se řeší přes nějaké jejich vlastní řešení.